W TEATRALNYM SKANSENIE

18 sierpnia w Muzeum Wsi Lubelskiej dało się odczuć spore zainteresowanie wiekową kulturą Siennicy Różanej. Tym razem swój dorobek przedstawiały dwa zespoły, które akurat tego roku obchodzą swoje stulecia. U wejścia do dworku z Żyżyna zaprezentował swoje pieśni Żeński Zespół Śpiewaczy „Sienniczanki” pod kierunkiem Reginy Knap. Śpiewające panie są kontynuatorkami dawnego Chóru Ludowego, a późniejszego Chóru „Siennicki Dzwon”, które to zespoły z wielkim powodzeniem prowadził przez 65 lat wybitny muzyk o samorodnym talencie – Jan Muda.

DSC_0004

DSC_0006

Nie mogło zabraknąć kulinariów, które ze znawstwem i smakiem przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Siennicy Różanej, któremu przewodniczy Grażyna Zaworska. Dania cieszyły się niebywałym wzięciem, a nalewki trafiały wprost do serca. No cóż, przy takich dziewczynach nie mogło być inaczej. Warto dodać, że ciekawym uzupełnieniem barwnej wizyty był 35 numer „Ziarna”, który prezentuje m.in. historię zespołów chóralnych z trenu gminy Siennica Różana i zawiera wiele cennych i ponadczasowych wiadomości. Kwartalnik rozchwytywano jak zawsze z zainteresowaniem.

DSC_0064

DSC_0090

DSC_0171

W godzinach popołudniowych natomiast Teatr Pokoleń przedstawił sztukę „W Baraniej Głowie”, której miejsce akcji doskonale wpisywało się w krajobraz skansenu. Była to sceneria dworku od strony ogrodów. Spektakl zgromadził sporą (jak na specyfikę skansenu) widownię. Pytano o następne występy i oprócz owacji na stojąco było to najlepszą pochwałą dla wykonawców, całej ekipy teatralnej, oraz dla organizatorów, których osobiście reprezentowali dyrektorzy Muzeum Wsi Lubelskiej Krystyna Figiel i Mirosław Korbut.

DSC_0118

DSC_0162

DSC_0182

DSC_0142

DSC_0206

DSC_0210

Prezentacje zakończyły się biesiadą przy ognisku. Będziemy wspominać te chwile, co najmniej do najbliższego jesiennego spektaklu na terenie skansenu. Oczywiście w wykonaniu naszego Teatru Pokoleń, który powstał przed pięciu laty dzięki konsekwentnym działaniom Ireny Zarazy i ma w planach nadal kontynuować piękne siennickie tradycje. Sztuką, którą mamy zamiar przedstawić będzie znana komedia hrabiego Aleksandra Fredry „Zemsta”.