Zespół Intrerdyscyplinarny
Zespół Intrerdyscyplinarny
Podstawą prawną działania Zespołu Interdyscyplinarnego na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie gminy Siennica Różana jest: ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180 poz. 1493 z późn. zm.), ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.), ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175 poz. 1362 z późn. zm.) oraz Zarządzenie Nr 43/2011 Wójta Gminy Siennica Różana z dnia 12 lipca 2011 r. w sprawie powołania Zespołu Interdyscyplinarnego.
Podstawowe pojęcia:
Zespół Interdyscyplinarny - to zespół osób zainteresowanych rozwiązaniem problemu konkretnej rodziny. Skład osób uczestniczących w pracy danego zespołu - grupa robocza, uzależniony jest w szczególności od rodzaju problemu oraz kompetencji i możliwości poszczególnych służb, instytucji i organizacji. Członkowie zespołu spotykają się w zależności od zgłoszonych potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na trzy miesiące.
Kwestionariusz zgłoszeniowy - dokument potwierdzający zgłoszenie problemu konkretnej rodziny do rozpatrzenia przez Zespół.
Program działań Zespołu - kwestionariusz wypełniany podczas spotkania zespołu interdyscyplinarnego, zawiera opis zadań dla poszczególnych członków zespołu oraz ewaluacje kierunków pracy w ramach rozwiązywania problemów konkretnej rodziny.
Zadania zespołu interdyscyplinarnego określone są w ustawie i należą do nich:
- realizacja działań określonych w gminnym programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie,
- integrowanie i koordynowanie działań podmiotów wchodzących w skład zespołu,
w szczególności:
- diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie,
- podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku,
- inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie,
- rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym,
- inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.